GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Kaffeservis 8652173
*
nr 865 2173
Kaffeservis
27 del. Rosenthal, Maria
Kondition: nagg
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 december 2013
kl 18:53:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/12 18:21:50
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekopp kaffekoppar kaffeservis maria rosenthal
-
3198 Kaffeservis
Rosenthal, Maria Björnbär, ca 30 del
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:04
-
4070 Te / kaffekoppar
15 delar, Blå Blom
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:34
*
Kaffeservis
Kondition: nagg
nr 865 2173
Kaffeservis
27 del. Rosenthal, Maria
Kondition: nagg
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 december 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/12 18:21:50 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekopp kaffekoppar kaffeservis maria rosenthal
-
3198 Kaffeservis
Rosenthal, Maria Björnbär, ca 30 del
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:04 -
4070 Te / kaffekoppar
15 delar, Blå Blom
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:34